Jazyk

pondělí 5. října 2015

První den ve Florencii

V minulém příspěvku jsem se stávala blogerkou, od dnešního dne pracuji také na tom, abych byla znalkyní Florencie. Přeci jen zde hodlám pár měsíců žít.

Moje pouť do Florencie odstartovala již na konci září, kdy jsem společně se svými rodiči procestovala Benátky, Padovu, Ferraru, Bolognu a Pisu. K těmto úchvatným městům se určitě vrátím v dalších příspěvcích.

Dnes vám budu líčit první osamocený průzkum svého nového města. Neděla 3. října byla pro tuto akci skutečně příhodným dnem, neboť každou první neděli v měsíci je většina italských muzeí otevřena zdarma (seznam muzeí). Ten den zároveň děsivě pršelo, a mě možná právě proto chytla jakási historicko-umělecká nálada.

Samotná cesta do centra Florencie mi naznačila, že už se pomalu probourávám z turistické třídy do skupiny místních. Deštivé ráno vymetlo téměř všechny turisty z ulic. Zůstala zde akorát špetka noční temnoty, jemné světlo z otevřených barů, lesk sladkých briošek a vůně kávy. Konečně jsem měla pocit, že jsem ve městě, se kterým si budu rozumět.
Ponte Vecchio a nábřeží řeky Arno
Vraťme se k mému muzejnímu průzkumu. Jako první byl na řadě Palazzo Pitti, honosný palác, který si v roce 1457 nechal vystavět bohatý bankéř Luca Pitti. Brzy však stavbu odkoupili Medicejští (di Medici), nejbohatší a nejmocnější rod ve Florencii. I oni se věnovali bankéřství a byli velmi důležitými mecenáši umění, díky kterým se Florencie mohla stát kolébkou renesance. Di Medici v paláci sídlili až do 18. století, kdy se stavba dostala do vlastnictví Lotrinských a Habsburků. Pobýval tu i samotný Napoleon Bonaparte a po sjednocení Itálie i král Vittorio Emmanuele II.
Palazzo Pitti
Dnes tu objevíme hned několik muzeí a krásné zahrady Boboli. Z muzeí jsem si vybrala ta nejpozoruhodnější - Galleria Palatina, Galleria d'Arte Moderna a Museo degli Argenti. Musím uznat, že všechny tři expozice stály za to. Galleria Palatina obsahuje krásné malby od Tiziana, Raffaella, Caravaggia, Rubense a dalších. Samotné sály jsou pak nádherně vyzdobeny freskami Pietra da Cortony. Obyčejné vstupné stojí 13 € a lístek platí i do již zmíně Galleria d'Arte Moderna, kde naleznete italské výtvarné umění převážně z první poloviny 20. století. 
Třetí muzeum, které jsem v paláci navštívila, tedy Museo degli Argenti ukrývá poklad rodiny Medicejských. Pokud se rádi kocháte netradičními výrobky jako jsou konvičky z pštrosích vajec, poháry z lastur či bižuterií a mincemi, rozhodně si za něj 7 € připlaťte. S tím samým lístkem se pak podíváte i do zahrad, muzea porcelánu a kostýmů.

To by snad pro dnešek stačilo.

Žádné komentáře:

Okomentovat